MAZ trucks and buses


Minský automobilový závod ( skrátene MAZ ) je združenie automobilových výrobcov v Bielorusku. Je to jedno z najväčších združení vo východnej Európe.
Závod bol postavený krátko po druhej svetovej vojne. Prvý model MAZ -200 používal ešte motor od výrobcu General Motors určený pre 2-taktné motory. Neskôr boli vyvinuté a zavedené vlastné motory. Nielen závod samotný, ale celá infraštruktúra bola postavená v krátkom čase. Bytové domy, obchody, lekárske kliniky, kiná boli postavené v tesnej blízkosti závodu MAZ, ktoré poskytujú pracovníkom značný komfortVäčšina z týchto budov je v prevádzke ešte aj dnes. Na k
onci sovietskej éry bol MAZ najväčším výrobcom ťažkých nákladných automobilov v Sovietskom zväze. Po skončení sovietskej éry bola výroba výrazne znížená tak, ako sa to stalo s mnohými podnikmi orientovanými na potreby veľmi veľkej krajiny

V roku 1997 spoločne s nemeckým výrobcom vozidiel MAN vytvorili spoločnú bielorusko - nemeckú spoločnosť JSC "MAZ-MAN". V roku 1998 bola zriadená plnohodnotná výrobná linka na výrobu ťažkých vozidiel. Výroba vozidiel pre európsky trh spĺňa náročné ekologické normy výfukových plynov - vrátane Euro6. Vozidlá sú vybavené komfortnými kabínami, podvozkami a rôznymi elektronickými systémami. 

Spolupráca bielorusko - nemeckej spoločnosti preukázala výhody technológie vytvorené kombináciou schopností a skúseností automobiliek obidvoch krajín. V porovnaní s produkciou EÚ sa môžu vozidlá prezentovať zvýšenou robustnosťou, zaujímavou cenovou politikou a efektivitou prevádzky.

MAZ vyrába vozidlá a podvozky pre ťažkú prevádzku, sklápače, žeriavy, vojenský program, autobusy, trolejbusy, ťahače a návesy.